ELE 361L – YAZ 2019

 1. Ders uygulama planı
 2. e-mail: tobbele361lab@gmail.com
 3. Deney Saatleri : Cuma 10:30-12:20, Teknoloji Merkezi 117 Numaralı sınıf
 4. Asistanlar : Yamaç Ergiz (yamac96@gmail.com   ), Ceren Babayiğit (cbabayigit@etu.edu.tr)
 5. Deneylerin büyük kısmını bilgisayar ortamında PSpice kullanarak yapacağız. Yukarıdaki ders planında web linki verilen Paul Tobin’in PSpice’ta hazırladığı devreler kullanılacak.  Devreler hazır olduğu için Laboratuar çalışmaları genel olarak  simülasyonunu yapmak, çalışma prensiplerini anlamak ve bazı parametreleri değiştirip sonuçları yorumlamak şeklinde olacak. İlk iki deneyde bazı devre elemanları ile deney yapacağız.
 6. Laboratuar için gerekli dosyalar
  1. Pspice öğrenci sürümü (Alternatif Link)
   1. Windows Vista kullananlar için uyarı: Düzgün çalıştırabilmek için Capture Student’a sağ tıklayıp ‘yönetici olarak çalıştır’a tıklayın veya ‘Özellikler’e tıklayıp ‘Uyumluluk’tan ‘Service Pack 2’yu seçmeniz gerekiyor (properties-compatibility-windowsXP sp2). Aksi takdirde simülasyon toolbar’ları görünmüyor. Eğer hala düzelmiyorsa bir an önce benimle görüşün ve bu tip problemleri bir an önce aşalım.
   2. Bir başka çözüm yolu (Windows 7 ve Vista için): Capture Student’a sağ tıklayıp Özellikler’e girip, ‘Uyumluluk’tan  Service Pack 2 seçilip, ayrıca aşağıdan yüksek DPI ayarları devre dışı bırak ve  programı yönetici olarak çalıştır kutucuklarına tıklarsanız problem çözülüyor.
  2. Onur Koçberber, (ELE, ETU-IEEE) , ‘PSpice kullanım kılavuzu’  (İlk ön çalışmaya başlamadan önce mutlaka bu kılavuzu okuyup örnek devreleri kurmalısınız.)
  3. Pspice kullanım kılavuzu
  4. Gerekli bazı devre elemanlarının olduğu Pspice kütüphanesi (Bunu e-mail ile göndereceğim. Bunun mutlaka kaydedilip eklenmesi gerekiyor) Bu konu ile ilgili kılavuz
  5. Yukarıdaki kütüphanenin ‘import’ edilmesi ile ilgili (Importing a .LIB file for an existing symbol başlığı altında.  Edit Simulation Settings- Libraries Tabından, Filename Browse edip mylib.lib’i Add as Global’a tıklayarak ekleyin.)
 7. Bilgi için
  1. Tolga Girici tgirici@etu.edu.tr (Oda No 157)

Deneyler:

 1. Deney 1: Bir genlik kiplemesi devresinin kurulumu  (Laboratuvar – 31 Mayıs)
  1. 30 Mayıs Pazartesi akşamı saat 24’e kadar ön çalışmanın yapılıp e-mail ile tobbele361lab@gmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir. Geç kalınan her gün için ön çalışma raporu notundan yüzde 30 düşülecektir. Bu tarih laboratuvar gruplarından bağımsız olarak herkes için geçerlidir.
  2. Gerekli dosyalar (Devre ve Ön Çalışma)
  3. Ön çalışma ve deney raporu bilgisayar ortamında, tercihen Microsoft Word ile hazırlanacaktır (lütfen dosyayı AdSoyadOncalisma1.doc şeklinde kaydediniz).
  4. Quizde başarılı olmak için ön çalışmayı yapmanız gerekiyor.
 2. Deney 2: Ön çalışma Pspice ile,  Deney 8038 entegresi ile yapılacaktır (Laboratuvar: 14 Haziran).
  1. 13 Haziran akşamı saat 24’e kadar ön çalışmanın yapılıp e-mail ile tobbele361lab@gmail.com  adresine gönderilmesi gerekmektedir. Geç kalınan her gün için ön çalışma raporu notundan yüzde 30 düşülecektir. Bu tarih laboratuvar gruplarından bağımsız olarak herkes için geçerlidir.
  2. Deney’e hazırlanmak için kitaptan 3.36 numaralı soruyu ve yine kitaptan 110-114 numaralı (fm demodulator ile ilgili) sayfaları çalışın.
  3. 36 numaralı sorunun çözümü aşağıdaki klasörün içindedir.
  4. Gerekli dosyalar (Devre ve Ön Çalışma)
  5. Ön çalışma ve deney raporu bilgisayar ortamında, tercihen Microsoft Word ile hazırlanacaktır (lütfen docx değil doc formatını tercih ediniz ve dosyayı AdSoyadOncalisma2.doc şeklinde kaydediniz)
 3. Deney 3: Analog-Sayısal Çevrim (Laboratuvar: 21 Haziran)
  1. 20 Haziran Pazartesi akşamı saat 24’e kadar ön çalışmanın yapılıp e-mail ile tobbele361lab@gmail.com  adresine gönderilmesi gerekmektedir. Geç kalınan her gün için ön çalışma raporu notundan yüzde 30 düşülecektir. Bu tarih laboratuvar gruplarından bağımsız olarak herkes için geçerlidir.
  2. Down sampling işlemi bir sinyal serisinin örnek sayısını azaltmak için kullanılır. Örnek sayısını azaltmak, sinyali sıkıştırmak ve hafızada daha düşük yer kaplamasını sağlar.  Örneğin ¼ oranında down sample edersek her dört örnekten birini almış oluruz. Bunu yaptığımızda aliasing adı verilen etki oluşacaktır. Örnekleri enterpolasyonla tekrar çoğaltarak orijinal sinyali elde ettiğimizde bozulma ortaya çıkacaktır ve ses kalitesine yansıyacaktır.

   Bunun önüne geçmek için down sampling işleminden önce düşük geçirgen filtre uygulanır. Aşağıdaki sayfaları okuyabilirsiniz.

   1. https://www.edaboard.com/showthread.php?81827-What-s-the-effect-of-downsampling-on-the-signal
   2. http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRG93bnNhbXBsaW5nXyhzaWduYWxfcHJvY2Vzc2luZyk

   Bu deneye gelmeden önce Sampling, Quantization, PCM gibi konulara çalışmanız ve  audiorecorder, audiowrite, pwelch,decimate, fir1, interp gibi Matlab fonksiyonlar hakkında bilgi edinmeniz iyi olur.

  3. Gerekli dosyalar (Devre ve Ön Çalışma)
  4. Ön çalışma ve deney raporu bilgisayar ortamında, tercihen Microsoft Word ile hazırlanacaktır (lütfen docx değil doc formatını tercih ediniz ve dosyayı AdSoyadOncalisma3.doc şeklinde kaydediniz)
 4. Deney 4: Sayısal Kipleme (Laboratuvar: 12 Temmuz)
  1. 11 Temmuz akşamı saat 24’e kadar ön çalışmanın yapılıp e-mail ile tobbele361lab@gmail.com  adresine gönderilmesi gerekmektedir. Geç kalınan her gün için ön çalışma raporu notundan yüzde 30 düşülecektir. Bu tarih laboratuvar gruplarından bağımsız olarak herkes için geçerlidir.
  2. Deney’e hazırlanmak için ön çalışmayı yapmanızın sayısal kipleme konularına çalışın.
  3. Gerekli dosyalar (Ön Çalışma)
  4. Ön çalışma ve deney raporu bilgisayar ortamında, tercihen Microsoft Word ile hazırlanacaktır (lütfen docx değil doc formatını tercih ediniz ve dosyayı AdSoyadOncalisma4.doc şeklinde kaydediniz)
 5. Deney 5: Sayısal İletişim – Matlab Deneyi (26 Temmuz)
  1. 25 Temmuz Pazartesi akşamı saat 24’e kadar ön çalışmanın yapılıp e-mail ile tobbele361lab@gmail.com  adresine gönderilmesi gerekmektedir. Geç kalınan her gün için ön çalışma raporu notundan yüzde 30 düşülecektir. Bu tarih laboratuvar gruplarından bağımsız olarak herkes için geçerlidir.
  2. Deney ve quiz için mutlaka notlarınızdan ve kitabınızdan “non-coherent demodulation, detection of FSK” konusunu çalışın. Ekteki 2FSK Matlab kodu MFSK’ya nasıl genellenebilir, bunu düşünün
  3. Gerekli dosyalar (Kodlar ve Ön Çalışma) Piazza’da da paylaşıldı.
  4. Ön çalışma ve deney raporu bilgisayar ortamında, tercihen Microsoft Word ile hazırlanacaktır (lütfen docx değil doc formatını tercih ediniz ve dosyayı AdSoyadOncalisma5.doc şeklinde kaydediniz.

Notlar:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s